pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

On January 1 of the current year, Barton Corporation issued 10%, 5-year bonds with a face value of $200,000. The bonds are sold for $191,000. The bonds pay inte
Alabama is ________ of Tennessee.
What are the distances from the point (x,y) to the focus of the parabola and the directrix, select two answers
What is related to the force that causes electric charges to flow.uses answers below
plsss help i’ll give brainliest if you give a correct answer
Solve the equation In (x-4)=1
Cecilia's family travel 2/7 of the distance your uncles house on Saturday. They traveled 4/5 of the remaining distance on Sunday. What fraction of the total dis
Y= 5x +8 Write a real-world problem that can be represented by the following equation.
determine the domain of the following graph please
find the slope for line with the points (3,9) and (7,9)