alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Which is one reason that American colonists in new England lived and worked differently from American colonists in the south A. The contrast in the geography of
8 friends share 4 sheets of construction paper equally how much does each person get
Today, there are between _____ languages spoken on Earth.
what us an open attack, usually armed
what is the answer for h/8=3/12 in algebra
How has the U.S. Fish and Wildlife Service positively impacted ecosystems?
a grown tiger begin its life as a single fertilized egg explain why a tiger look so much different as an adult then it did as a single fertilized eggEnter your
Which book, written by Desiderius Erasmus, criticized Catholic Church officials for focusing on money and power instead of the spiritual needs of individuals? A
If u add 5 to me and then divide by 9,u get 3. What number amI?
¿Qué no debe estar en la mesa? A. el tenedor B. el plato C. la sal D. el camarero