prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

What is an analogy?????????????
Damarcus says the number 24 over 6 belongs only to the set of rational numbers.explain his error
Read the excerpt from Poe’s "The Fall of the House of Usher." Hitherto she had steadily borne up against the pressure of her malady, and had not betaken herself
How many electrons does each oxygen atom gain during the course of this reaction?
What is one convention that mughal artists used in painting?
were in an article is the thesis typically located
Which expression correctly represents “twice the sum of four and a number”?
Using the equation for speed, v = d/t, find the speed of a car that travels 50 kilometers in one-half hour
which sentence best describes one of the plays themes
which describes bard is portrayed in this passage