BaconArmy BaconArmy
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help. Brainliest for the best answer.

Please help Brainliest for the best answer class=

Respuesta :

AlgebraicAardvark
AlgebraicAardvark AlgebraicAardvark
  • 01-09-2021
To find the cost per day, you need to find the cost per razor and then divide that over the week that it lasts.

$6.30 / 10 razors = $0.63 per razor.

$0.63 / week = $0.63 / 7 days = $0.09 / day since 0.63/7 = 0.09
Answer Link

Otras preguntas

What is mercantilism? A. an economic policy that relies on a ruling government to increase the wealth of a nation by controlling trade B. a political policy tha
50/117 in simplest form
Dark spots on the photosphere are known as A. solar wind. B. the chromosphere. C. the corona. D. sunspots.
Technology based on biology is called _____. biological engineering genetic engineering biotechnology
What does William brad fords quote one small candle mean?
Inflation causes the price of goods and services to __________ over time. a. fall b. rise c. vary d. freeze
Why Is It Hard For Electrons To Move Through An Insulator
Can I write an equation in point-slope form when having a slope of zero?
what is sound energy
360 miles traveled on 12 gallons of gasoline