guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Marcus and Narcissa Whitman were successful in their mission. A. True B. False
when filing taxes what do you need to know
A collection of characteristics that belong to a single person, place, or thing for which data is maintained is a(n) _____
background of olympics
1. For each diagram below, find the value of x
A group of adults plus one child attend a movie at a movie theater. Tickets cost $9 for adults and $4 for children. The total cost for the movie is $85. Enter a
Find the volume of the solid. Use 3.14 for π.​
What is ironic about this excerpt? the ballerina is described as beautiful, but she is actually hideous. the news bulletin being read on the television is about
Which function is a quadratic function? u(x) = –x 3x2 – 8 v(x) = 2x2 8x3 9x y(x) = x2 3x5 4 z(x) = 7x2 2x3 – 3.
Why are so many ethnic cultures found in the United States?