lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

when gravity causes a huge amounts of rock or soil to be carried down a slope this form of erosion is referred to as a
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
The skeletal system does all of the following EXCEPT (A) support. (B) transport. (C) protect. (D) digest. (E) store.
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
which is longer 635 millimeters or 535 centimeters ?
Randal answers 96 out of 120 questions correctly on a science exam. What percent of the questions did Randal answer correctly
What is the value of the 8 and 48?
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
Propane and oxygen react according to the equation: C₃H₈(g) + 5O₂(g) → 3CO₂(g) + 4H₂O(g). How many grams of water can be produced from the complete combustion o
Write in function form X+y=6..?