shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Which steps will generate an expression equivalent to 14(x + 8)? a.Add x and 8 to get 8x, and then multiply that by 14. b.Multiply each term in the parenthese
what is 8.75 million divided by 456,420
If f(x) = 1/2[x], what is f(7.6)? 3 3.5 3.8 4
hi there can anyone help me out with this please
Which one of the following fractions is equivalent to 1/2? a. 1/4 b. 2/8 c. 2/4 d. 1/
Janis has found that she must consume 1,600 calories a day to reach her health goals, but she doesn't want to give up her morning cereal. Unfortunately, she ten
solve 3sinx-4sin^3 x= -1
Which one of these foods must be cooked to at least 165 f? a. vegetables b. chicken c. hamburger d. noodles
solve logbase5(4)-logbase5(x-10)=1
all such substances which are used by humans for their survival and welfare are called?