Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

find the measure of angle A
plzz help. what's the distance between 4.1 and -5.2 on a number line​
Find the slope. y = -10x + 11 m - [?] Enter
What is the value of 2x^2+5y-8 when x=2 and y=4
Plzzzzzzzzzz help me as fast as possible What are polysaccharides? proteins carbohydrates amino acids small biomolecules
Imagine your class is going to put together a class party. Together, you need to decide how to raise funds, what food to get, how to decorate the classroom, wha
Topic: You read two short stories in class that contain elements of magical realism, "The House Taken Over " and "A Very Old Man with Enormous Wings" Prompt: Ch
I WILL BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER The art teacher spends $120 on art supplies for a class project. The art teacher spends $48 on poster boards and buys j
hey what time do you start work tommorow babe tell me now or i will come to yoyur house tonigh
Help will give Brainly points