kamarififer9 kamarififer9
  • 03-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph.

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-07-2021

Answer:  2.50 dollars

Explanation:

Locate 5 on the x axis, which corresponds to buying 5 kgs of apples.

Draw a vertical line through 5 on the x axis until you reach the blue line. Mark this as point P.

From point P, draw a horizontal line until you reach the y axis. You should arrive at y = 2.5

This tells us that buying x = 5 kgs of apples will cost a total of y = 2.50 dollars.

Ver imagen jimthompson5910
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!!!!!
Racheal found some lumps in her breast. Shs immadiately decided to undergo
sooooo i need help like real help like 20% help like please help help help
what is the slope of the line that passes through the points (-2,3) and (-1,8)
Can someone pls help 15 POINTS!!!
Find the products.please please please please please help me! I’m desperate!
find the varibles basic geo
The DVD player has lost some popularity with the increase of streaming videos. In order to decrease their inventory of DVD players, a retail store puts their $8
Which sample fairly represents the population? Select two options. measuring the height of every fiftieth person on the school roster to determine the average h
Rita is a registered dietician. What does her work entail? A. prescribing medication for clients B. cooking healthy meals for students C. demonstrating how to u