Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

4y=3/x^2+2, what is the value of x?
In the South Pacific Marines used coded messages sent in the _____ language.
Which emotional force played a large role in the unification of Italy and Germany? A. nationalism B. dualism C. pacifism D. expressionism
Which of the following was NOT a remote cause of World War I? A. a growing sense of nationalism B. the decline of monarchies C. an increased policy of imperiali
How many oxygen atoms are found in one molecule of nitric acid, HNO3?
How do I find a2 and a3 for the following geometric sequence? 54, a2, a3, 128
Whom did President Nixon choose as his national security adviser? Rachel Carson Leonid Brezhnev Henry Kissinger Gerald Ford
4y=3/x^2+2, what is the value of x?
Why would this African ceremonial mask be worn? To cover the face of a criminal To learn from the teachings of a griot To communicate with ancestors To frighten
Which of these statements about Buddhism is true? A. In India, Buddhists accepted the Hindu caste system B. Buddhism remains a dominant religion in present-day