youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

The practice of emphasizes a doctrine that returns to rigid principles.
What was the result of the Wahhabi movement? a. It led to the independence of Egypt. c. It failed in Arabia, but the movement stayed alive. b. It led to the
Nuclear energy can be used to power _______. a. street lights b. 4es c. homes d. all of the above
What is the definition of mental illness?
On the pH scale, a 7 indicates _____. a base an acid neutrality
A triangle is placed in a semicircle with a radius of 9 cm Find the area of the shaded region. Use the value 3.14 for π , and do not round your answer. Be sure
The Percent Daily Value listed on a nutrition label tells a. how many Calories are in the product. b. how many servings of the product are needed to reach 100
Solar power is a renewable resource because _______. a. it is continually replenished b. using the resource consumes it c. it can be found everywhere on eart
How can you kill bacteria that may live in human food?
The expression 3.14 x 103 is scientific notation for which of the following values? 314 3,140 31,400 314,000