lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

Samuel earned $900 last month. He worked 60 hours last month. What is his hourly pay? a. $12.50 b. $15.00 c. $10.00 d. $14.00
how does sodium metal conduct electricity?
Directions: Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. Find the area of the triangle shown below. Each square represents 1 square unit.
please answerrrrrrrrrrrr
Find the word that has the same beginning sound as "thought"?a. think b. take c. taste
what is mean of french​
If a video gets 5000 views every 10 minutes how many hours will it take to get 60000 views
Babur defeated __________ in the year 1528 CE.
Using the formula P = I * V, if current (I) is 10A and voltage (V) is 120V, what is the power (P) in watts? a. 1200 watts b. 1.2 kW c. 1000 watts d. 12 kW
Performance drama has changed a lot since Ancient Greece and Shakespeare. What is one of the most significant ways it has changed?