rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

What characterizes Prospect of The Future Glory of America as a work from the age of reason?
The government of Australia in the United Kingdom both have this person as the head of state A governor B President C Queen D tzar
Upon reviving in Hell, to whom does Satan speak in John Milton’s Paradise Lost?
What Is The Value For Number 11Help
A deduction from adjusted gross income for yourself, your spouse, and qualified dependents is: A. the standard deduction. B. a tax credit. C. an item
Abel opened a bank account. He deposited $63.50 into his account every month for 20 months. He used $40.50 every month to pay for comic books. After 20 months,
How do I solve equations like this?
What is the equation of this function after it is reflected over the x-axis?
Not really sure how to do this problem any help would be nice. -x² - x + 19 = y x=y+80
Who became the first british female singer, in 2014, to have five solo number one singles in the uk?