Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?
6 less than the quotient of h divided by 2 is 10?
what is 73/9 as a mixed number
is 2/5 larger than 2/7? (Fractions)
Definition of pascal's principle
Music historians believe that the folk music that grew in the Appalachian Mountains area in the 1800s was some of the first music that was distinctly American.
Paul is editing a story about his summer for his creative writing class. Which of the following sentences contains an error? A. Vinay and I took a trip to India
Jessica earns $63.70 in 6.5 hours. How much does she earn in 1 hour?
What is 14.613 rounded to the nearest tenth?
Why did the US civil rights movement gain new momentum after World War II? President Truman desegregated the armed forces. Rosa Parks rallied blacks in Montgome