VarawofwangelseaJe VarawofwangelseaJe
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

15 oranges were purchased.

Cost per orange: $0.45

c = total cost of oranges

Which equation shows
the total cost of oranges?

Respuesta :

Brik Brik
  • 02-12-2016
c=cost per orange ×no. of oranges purchased
Answer Link

Otras preguntas

Which title is often used to describe James Madison? A. Father of his Country B. Sage of Monticello C. Hero of the Revolution D. Father of the Const
Why might the various forts have been built at their geographic locations
To help decrease rounded shoulder posture, the best exercise to include in a group fitness class would be:
Write and solve an equation. On Monday Anna picked some apples. On Tuesday she picked 15 more apples than on Monday. If Anna picked 32 apples on Tuesday, how
Rohan used 9 yards of ribbon to wrap gifts. How many inches of ribbon did he use?
Helppppp meeeeeeplzzzzzzzzzz
A 1000kg car has 50000 joules of kinetic energy. What is the speed?
7) The Governor's vetoing of a bill that the General Assembly approves is an example of what principle? Question 7 options: A.judicial review B.checks and balan
The image below shows a kitten and its two parents. What process during meiosis is MOST likely responsible for creating the variation seen in the kitten compar
write an algebraic rule to describe the translation C'(5, -4) -> C'(-2, 1)A. (x,y) -> (x - 2,y+ 1)B. (x,y) ->(x +7,y - 5)C. (x,y) ->(x -7,y + 5)D.