haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

It is legal to have a function with no arguments. TRUE FALSE
Water ice has a density of 0.91 g/cm2, so it will float in liquid water. Imagine you have a cube of ice, 10 cm on a side. a. What is the cube's weight? b. What
16) Atmospheric pressure is densest A) near the Earth's surface B) in outer space C) underground D) in nimbus clouds
What is the output frequency for a counter circuit that contains 12 flip-flops with an input clock frequency of 20.48 MHz?
A supply curve slopes upward because a. â as more is produced, total cost of production falls. b. â many firms will experience increases in the
This question is called "Convert units multi-step word problems (US customary)​". Need help for this!!
winged seed is present ina.moringab.hiptagec.calotropisd.shorea​
Avery and Caden have saved $27,000 towards a down payment on a house. They want to keep some of the money in a bank account that pays 2.4% annual interest and t
find integers x and y such that 115x + 30y = gcd(431, 29)
diffrence between internal and extarnal fertilization​