jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Rome fell in the year 476 to.a German tribe named
Science Experiments: What does Interpretation of Data mean?
The reaction between an organic acid and an alcohol produces (1) an aldehyde (3) an ether (2) a ketone (4) an ester
What genes are mutated to cause cancer?
how did Romans learn the written language
Science Experiments: What does Interpretation of Data mean?
can somebody PLEASE help me with English Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. Brazil, of all the South
Which reactants form the salt CaSO4(s) in a neutralization reaction? (1) H2S(g) and Ca(ClO4)2(s) (2) H2SO3(aq) and Ca(NO3)2(aq) (3) H2SO4(aq) and Ca(OH)2(aq) (4
A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each.The shop sells 28 candles today and makes $400.How many scented candles did
Which particle has the least mass?(1) alpha (3) neutron (2) beta particle (4) proton