jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Where did Labor Day originate? A. Canada B. Ohio C. JCPenney D. California
work out the value of 3x + 2y then x = 5 and y = 4
What was the Enlightenment?
what are the most often used form of direct deliberate communication of the spoken language
whats the answer to 9s+3=57
complete the standard form of the equation -4y=3-2y.
find the area of a frame that measures 20 inches on each side and has a width of 3 inches
What is the simplified form of 3abc/abc, when abc does not equal zero? Explain using the properties of real numbers.
What year came after 184 B.C?
How did the growth of the rail networks affect the meatpacking industry? (a)The meatpacking industry shrank because the demand for other natural resources incre