vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

There are two buildings bisede each ather that are 47feet and 31 feet high. The buildings are 12 feet apart. What is the distance between the rooftop of the blu
Ms. Winter makes homemade bath soaps and bottles of lotion. In her inventory, she has 48 bath soaps and 64 bottles of lotion. She wants to use all of her invent
2. A chemist wants to make 4 liters of a 7% acid solution by mixing a 10% acid solution and a 4% acid solution. How many liters of each solution should the chem
which of the following is not one the responsibilities of the federal reserveA. supervising the reserve banks B. maintaining a stable banking systemC. setting t
please answer correctly and to the best of your ability
explain the steps for a heart transplant,must be atleast 2 paragraphs long a answer to answer if you don't know don't answer
how do you write 70% as a fraction in simplest form ?
what is 13 into 3 evenly
Pete wants to make turkey sandwiches for two friends and himself. He wants each sandwich to contain 3.5 ounces of turkey.how many ounces of Turkey does he need?
Transform the formula for the given variable: I=Prt solve for t