nasuke33 nasuke33
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

help pls ill give extra points : )

help pls ill give extra points class=

Respuesta :

kaitlyndenice15
kaitlyndenice15 kaitlyndenice15
  • 04-03-2021

Answer:

$2.20 per kg

Step-by-step explanation:

divide 6.60 by 3 to get the answer

Answer Link
SDCInfinity
SDCInfinity SDCInfinity
  • 04-03-2021

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

Take the price and divide it by the amount.

6.60/3 = 2.2

Therefore, the unit price is $2.20 per kilogram.

Answer Link

Otras preguntas

The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer
50/7 as a mixed number
Their married life was not since it was fraught with bitter fighting and arguments. (A) nubile (B) tranquil (C) obvious (D) cogent (E) imminent
rename the number 25,600 = hundreds
how did Japan's feudal system impact society?
55/100 in simplest form?
pluralize "le frère de marie est sympathique".
whats 25/7 as a mixed number?
43.586 rounded to the nearest hundredth
22.) -5n+3(6+7n) 23.) -2n-(9-10n) 24.) 10-5(9n-9)