braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

A worker in a sunglass factory can make 50 frames or 100 lenses per day. There are 90 workers. How many workers should make lenses?
Last summer, at Camp Okey-Fun-Okey, the radio of the number of boy campers to the number of girl campers was 8:7. If there were a total of 195 campers, how many
What is 3,200,000,000,000 in scientific notation
Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
What number is 10,000 less than 337,676?
8 times 51 show your work
What would I put for the digit valuenumber 601,099 in the ten thousand place+
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
Simplify and show your work -8 + 4i / 4 - 4i
Last summer, at Camp Okey-Fun-Okey, the radio of the number of boy campers to the number of girl campers was 8:7. If there were a total of 195 campers, how many