tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

What factors do you think influenced Machiavelli’s writings? Check all that apply. The time he spent as a diplomat in Florence. The conflicts associated with th
Write a reflective essay in which you explore a personal experience or an event and reflect on its deeper meaning. The essay should be 1 typed page in length an
the nuclear product of radioactive decay is called the
What is the scale factor of figure a to figure b
Dr. King compares the life of poverty many African-Americans led during the 1960s to A) an ocean. B) a lost sailor. C) a lonely island. D) material prosperity.
what number produces a irrational number when multiplied by 0.5
Identify how a hormone molecule performs its function
Sebastian has filled a paper grocery bag with food to donate to the food drive. If the paper bag is in the shape of a right rectangular prism with a length of 1
Marcus threw a baseball at at his teammate witch best identifies the voice of the verb in this sentence A.subjunctive B.indicative c.passive voice D. active voi
Someone help me asap? (photo)