ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

what is i play basket everyday in french
3. A baseball player is trying to reduce his intake of sunflower seeds during games be- cause he wants to reduce his intake of fat and calories. Would banana ch
Help with this please part 7 A and B
Write the coordinates of the vertices after a reflection over the line x = 3. F,G,H
I need it done assap I will give brainliest
HELP ME How was monkey king punished for refusing to be a monkey
Read the following excerpt and answer the question below. . . . to secure these rights, Governments are instituted among Men, deriving their just powers from th
Order the numbers least to greatest
Choose the sentence that shows the correct usage of commas. The spring floods had left puddles of water and the buzz of mosquito wings filled the summer night.
What was one goal of the Democratic Party? O A. To improve industry in the nation B. To improve the nation's infrastructure C. To expand the nation's territory