charlesknighten80
charlesknighten80 charlesknighten80
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Show your work and explain how you can determine which is a better deal:
10 ounces of orange juice for $2.40 or 8 ounces for $2.08?

Respuesta :

TheRealMarinette
TheRealMarinette TheRealMarinette
  • 01-03-2021

divide 10 by 2.40 it gives you a decimal 4.16 and go on. Round it and its 4.20.

Answer Link

Otras preguntas

Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32