jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Aaron has 16 blue pens and 12 red pens. He wants to divide the pens into equal groups with none left over. Each group contains some blue pens and some red pens.
When a light beam hits an object, such as tree leaves or an apple, the color of the object affects the smaller color beams inside the entire light beam. The gre
Help me do this cause me bad at math i dunno how
I need help with this. -y^2+x^3-4x^3-6y^3+5-2x^3
Which of the following is your most important reason to get your high school diploma? It will help me get a job I like. It will help me get into college. It wi
How many significant figures are in the following value: 0.035010
A common unit for pressure is A. Stratosphere ,stm B. Atmosphere, atm C.inches , in
Use context clues to determine the meaning of the word elixir. Then write your best definition of the word here, along with which context clues helped you find
solve for the linear system of equations 4x -9y = 20 2x - 6y = 16 A) (4,4)B) (4, -4)C) ( -4,4)D) (-4, -4)​
Someone please help I am so confusion rn