samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

LAST QUESTION HELP A GIRL OUT
How has the supreme court responded to newspapers' attempts to publish leaked information? click or tap a choice to answer the question?
the rococo style was influenced by the
I already failed one, cannot fail anymore, HELP
hey can you please help me posted picture of question
The total cost of a jacket and a pair of shoes was $99.15. if the price of the jacket was $5.81 less than the pair of shoes, what was the price of the jacket? e
Who purchased Manhattan Island from local Native Americans by trading trinkets? A. Cecilius Calvert B. Benjamin Franklin C. William Penn D. Pe
In the diagram, what is the measure of angle 1? A. 135° B. 125° C. 15° D. 45°
Define the following terms in psychology: Deviation from Normality: Adjustment: Psychological Health:
John mccain was a __________ at the time of the 2008 election.