pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

If you were wanting to read work from an expert in Taoism, which of these authors would you consult?
language arts 6 A unit 3: life stories answers plzz
Why do you think government services are necessary ?
In ____, tensions among Christian, Druze, Sunni, and Shiite groups have led to conflict. A.) Iran B.)Lebanon C.)Saudi Arabia D.) Turkey
Select the correctly spelled word from the drop-down menu to complete this sentence. I believe in acting a certain way because of my standards, not necessaril
Please help me out!! I'll give brainliest. Thanks.
A freshwater stream where mussels grow is an example of? A: Habitat B: Ecosystem C: Population D: Community
Which of the following are forms That chemical hazards can be in
WHAT IS THE SOLUTION TO THIS EQUATION X-14=9
In the Austrian Empire, what group(s) want to establish an autonomous state