mia7689
mia7689 mia7689
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon jug of water costs $92.16. What is the price per cup?

Respuesta :

tennysonl2025
tennysonl2025 tennysonl2025
  • 03-02-2021

Answer:

There are 16 cups in a gallon. Using this information, divide 92.16 by 16. the answer is that the water costs $5.76 per cup.

Answer Link

Otras preguntas

how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
0.632 in two other forms?
What motivated Europeans to begin looking to distant lands?
Can organisms create their own energy? Explain your answer
3312 divided by 48 long division
what is the least 10 digit whole number
The 10th and the 20th term of an arithmetic sequence are 10 and 40, respectively. Find its 100th term.
If one half of a number is 8 less than two thirds of the number, what is the number? 1) 24 2)32 3)48 4)54
find the opposite or additive inverse of 48 =
what is the imaginary line that circles the globe halfway between the North and South poles