makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line passing trough the given points point (3 , 2). Point (1, -1)
Find the value of x and the value of y.A. x = 15, y = 10sqrt3B. r = 20, y = 10sqrt3C. r = 20sqrt3, y = 5sqrt3D. x=15, y = 5sqrt3
What is the domain of the cubic function f(x)= 9x³ + 2x-12 ?
solve the equation Mentally
The points H(-8,-1),I (-6,-9), J (-2,-8) and K (-4,0) form a quadrilateral. Find the desired slopes and lengths, then fill in the words that best identifies the
Find the conjugate of the following binomial ^15t-^5
Please help me solve From a previous question, the index of refraction of the liquid is 1.37
I need help with this question. I have to show work
QuestionFind the volume of a rectangular solid with the given dimensions: length 8 feet, width 9 feet, and height 11 feet. Give youranswer without units.
A. Determine and then compare the rate of change (slope) for each function in terms of the quantities compared.b. Determine and the compare the y-intercept of e