jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

A ship is able to float on water because it's density is less than that of the water. A. True B.False
Help me please :) . I’ll mark you as a brainliest.
A particle with charge Q and mass M has instantaneous speed uy when it is at a position where the electric potential is V. At a later time, the particle has mov
What is the atomic number of an element that has six protons and eight neutrons? A. 6 B. 2 C. 8 D. 14
On March 15, 2017, Frankel Construction contracted to build a shopping center at a contract price of $240 million. The schedule of expected (which equals actual
NO +2 What is 7/8 divided by 2
I WILL MARK BRAINLIST, PLEASE HELP!
y=-1/4x+3 y=-3/2x-2
In the late 1800s, the homestead steel strike and the pullman railcar strike were unsuccessful mainly as a result of
Gail baked muffins. She sold 2/7 of the muffins on Monday. She sold 1/3 more of the muffins on Tuesday than on Monday. What fraction of the muffins did Gail sel