moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Maria dropped four different objects in a vacuum. The graph shows the data she collected. Which statement best describes the data Maria found? Responses A The
Which object has a mass of about 9 kilograms?
Jenny measured 1/4 cup of flour and 4/9 cup of flower how many cups did jenny measure give answer in reduced terms
graph the polynomial function k(x) = x^6-17x^5+18=0
if total production is R500 million and aggregate demand is R550 million​
two people share $85 in the ratio 3 : 7.how much does each person receive?​
How to find the gradient and where the line crosses the y axis
Solve the equation, been stuck for a while (1/49)^x+2 = (7)^x-3
last week, steve made $18.75 an hour. this week, he will get a 8% increase in the amount he makes per hour. what is his pay per hour after the increase?
Annie by 55.56 yd.³ of topsoil for $1.75 per cubic yard how much would Annie have paid?