renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

I candy store sells 100 types of candy. Out of these 100 types, 2/5 contain chocolate. How many contain chocolate?
Solve the inequality. Graph the solution. 4(n-3) -6>18
i dont understand linear equations,what is the purpose of a linear equation?
Compare the line passing through the points (-2,-9) and (4, 6) with the line given by the equation y = 2/5x -4. A) they have the same slope B) they have the sam
plz answer which is it from the 4 choices
A bicycle wheel with the diameter 70cm is making 25 revolutions while travelling. Find the distance covered by the bicycle
Who is the president of the United States
A study will investigate the effectiveness of a new early reading program on Prekindergarten students' reading abilities. The samples (n = 30 and n =40) includ
What is cheese in French HELP meeeeee please and don't give bad answers​
Which two interconnected concepts does Carson McCullers develop in this excerpt from "Loneliness . . . an American Malady"? Love is affirmation; it motivates th