Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

How do parenthesis affect the answer in a problem
Balls 1 and 2 are each thrown horizontally from the same height above level ground, but balls 2 has a great initial velocity after leaving the thrower's hand.
Which best describes genetic engineering? a. Fragments of DNA that have desired genes are isolated to form recombinant DNA for use in a host. b.All the DNA from
An object is thrown upward at a speed of 121 feet per second by a machine from a height of 8 feet off the ground. The height h of the object after t seconds can
What is a river claimed for France by La Salle
Before scientists learned how to make artificial fertilizers, what key process limited the amount of nitrates available to plants in most ecosystems?
what is 7.3 x 10 to the 2nd power
The slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as y increases.
fill in the table, and then round to the given place. 3.1
the lawn order lawnmower factory can produce 12 lawnmowers in 8 hours . How many hours will take the factory to produce 30 lawnmowers?