huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If a hypothesis is rejected at a 5% level of significance, it _____.
The first term in an arithmetic sequence is -3. If the sequence has a common difference of 8, what is the 30th term in the sequence? Will give brainliest to rig
Solve, using the substitution method. x = 10 y = 2x – 6 (10, 14) (10, 4) (10, –4) (10, –1)
inhuman, infections by fungi and protists are usually more difficult to treat than bacterial infections. why?
[BWS.02]An idea is considered scientific after it has been O tested O published O proposed O popularized
What accusation was given by President Bush as a reason for invading Iraq but later proved false? A. The United States would be joined by France and Saudi Arabi
does anyone know what is 20% of 120?
please turn these sentences into the imperfect tense Spanish 100pts
*I NEED HELP ASAP* how does society influence individuals? (explain) I'll mark you brainliest!​
Which civilization which had already experienced its rise and fall was most likely to influence aztec culture? why?.