jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

What role do individuals play in a capitalist system?
Read the sentence. Juanita used her affinity for numbers to help her design a computer program that relied on college-level math formulas, even though she was
What was an effect of Japanese actions in China in the 1930s? A.Western powers restricted their trade with Japan. B.Western powers declared war on Japan. C.Br
A child born in 2011 will cost his or her parents________.
4 identify the personal information that must be kept up to date with own employer
which type of front ususally brings thunderclouds and storms?
What does y equal on number 2??
identify whether the series infinity sigma i=1 8(5/6)^i-1 is a convergent or divergent geometric series and find the sum if possible
how does trade with other nations affect India
Use your counting principles to determine each of the following. a) Washington state license plates for cars consist of 3 numbers followed by 3 letters. How m