averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Please Answer These Questions I Really Need Help Please answer these questions in complete sentences. 1. If you are looking at cells from an onion
Which solution has the greatest osmolarity?
Which compound becomes less soluble in water as the temperature of the solution is increased?(1) HCl (2) KCl (3) NaCl (4) NH4Cl
what percent of 102 is 63
What was a major result in the Civil War?
which does not describe the ancient town of Jericho? A. a town where people lived in about 70 mud huts B. A farming community of nearly 1,000 people C. A city w
Which best explains why magnets can push on or pull other magnets without touching them?
In which type of reaction is an atom of one element converted to an atom of a different element? (1) decomposition (3) saponification (2) neutralization (4) tra
Explain, in terms of electrons, why the radius of a calcium ion is smaller than the radius of a calcium atom.
Solve: 2a-3b=52a−3b=5 a+b=10