rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

how much larger is 400 than 40?
what is the answer to (x-2)(x+2)
What do typical cubist paintings have in them?
Imagine you have come across sheet music for a song popular in 1914. What cultural era does this artifact represent? Harlem Renaissance Tin Pan Alley Lost Gener
What was Cecil Rhodes argument for imperialism
Which document is referred to as the “supreme law of the land”? US Constitution Bill of Rights Declaration of Independence First Amendment
how much larger is 400 than 40?
explain the difference between these 3 lenghs: 4cm 4.0cm and 4.00cm ????
A triangle all adds up to 180. What is the measure of the third angle if the two other angles are 75 & 50
3. Which of the following is NOT considered part of the solar system? A: terrestrial planets B: Jovian planets (my answer) C: galazies D: sun 4. The Jovian pla