aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

y2-x4 when y=9 and x=2
Which of the following instruments creates sound through striking
It takes 300 newtons of force and a distance of 20 meters for a moving cart to come to a stop. How much kinetic energy did this cart have?
point N has coordinates (-1 , 2) point Q is symmetric to point N with respect to the line y=x what are the coordinates of of point M (2 , 0) (1 , -2) (2 , -1)
The expression P(z<1.00)= represents the area under the standard normal curve below a given value of z. Use your standard normal table to find the indicated
Which what problem did the colony of Jamestown have because of its location near a swamp?
Write the expression as a monomial in its standard form: 1.(-2x^2)^2*(-.25x^4) 2.((-.5)y^4)^3*(16y^2)
What factors led to increased urbanization
to convert feet per minute to inches per second which of the following conversion factors would be used select all that apply
someone help me with this question please