roshangaire2000 roshangaire2000
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 8kg sugar cost rs148. how much sugar can be bought for rs 832.50​

Respuesta :

tirthakebabe
tirthakebabe tirthakebabe
  • 04-01-2021

Answer:

if 8kg- rs148

what about rs832.50

so you multiply rs832.50*8kg/rs148

answer=45 kg

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the master’s mood? angry because Hester disobeyed him and went out with Ned upset and hurt because none of his slaves like
I need help on 7,8 please
Which of these systems of equations would be best solved using the subtraction​ method? I. 2x−7y+3y = 4 −6x−4y = −52 II. 2y = −5x+6x−5 y = 2x−6 III. −7x+3x+2y =
bina ayat perkataan pembelajaran, perolehan, keusahawan, kelayakan, keihsanan​
What happened at the LA Summit in 1999 held at Venice Beach, California?
Write the expression in standard form: 5(3a) + 8(-5b) + (4 * c * 6) * = Multiplication symbol
An example of a binary compound is a. potassium chloride b. ammonium chloride potassium chlorate ammonium chlorate
Could anyone explain why the answer to question 2 is D and not B?
I WILL MARK BRAINLIEST!!! please don't give me wrong answers (50 points) 1.) The Renaissance was a movement leading to __________. the end of city-states the l
what does this mean when a rhombus is split into 2 triangles ; what's the formula to find the value of x? also it's about polygons