powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

The sun generates energy through what? a. nuclear fusion b. helium building c. hydrogen synthesis d. atomic separation
Which sentence is an example of faulty parallelism? Paul enjoys singing, but he is not very good at it. Paul wants to join the band, start a choral group, and
The hundred years' war was a struggle between a. france and germany. b. russia and england. c. france and england. d. germany and russia.
Why is author Garrett Hardin against the idea of a World Food Bank? A. He believes it will make poorer countries stronger, endangering the safety of richer coun
What was the focus of Johnson's Great Society program?
Which sentence is an example of faulty parallelism? Paul enjoys singing, but he is not very good at it. Paul wants to join the band, start a choral group, and
Substances that allow oil and water to mix, or emulsify, are
N Squared - N = 90 N =?
The _____ are responsible for linking amino acids together. a. centrioles b. ribosomes c. lysosomes d. vacuoles
answer the nearest tens of 924