tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

Definition of throwing Black Plague bodies
HELP PLEASE!!!! I need it!! :( Which of the following factors contribute to the periodic changes in Earth's temperature known as the Milankovitch cycles? Select
What is a social contract? O A. being answerable to no one but God OB. analyzing the nature of human beings O c. analyzing rights of a person by birth OD. agree
Your friend in your statistics class is upset about a recent increase in the price to wash and dry a load of laundry. She wants to conduct a one proportion​ z-t
How does Campbell describe the residents of oudh
Solve 1/3 x = -4/5????
The sum of 8 and Craig’s savings is 42
Carlos, age 5, doesn't like milk and demand fruit and juice or lemonade instead. What two nutrients are most likely deficient? What adjustments can Ruby make in
When you are trying to determine someone’s emotional state, what nonverbal communication do you look for and why? Help for communication plz
I need help with this question