rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 6 + 4/a + b/3 when a=4 and b=3.
does the following equation represent a proportional relationship? Y= 2/3x
Find P(Z > 3.89) Pls I need help
El invierno que viene Ricardo Rojas Response area dos semanas de vacaciones. El y su familia Response area un viaje a Panama. Alli ellos podrán pasar unos dias
A. What evidence have you discovered to explain how position can be used to describe the train? B. What evidence have you discovered to explain what motion is?
Carly recorded the number of food items bought at different prices at a supermarket using the histogram below. Which measure of variability would be best to
Which absorbs water faster? (Silk or cotton or wool or nylon)
A TV satellite dish has a parabolic shape. Signals reflect off the dish and are collected at the focal point (focus) of the parabola. The distance from the vert
Explain which region ( New England middle colonies or southern colonies) had the most difficult time farming and why.
2/3 of 2 how do i get this answer