doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
all fractions between 0 and 1/4
I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
all fractions between 0 and 1/4
How many eights are there in 6 1/2
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
how do I solve x+2y=8