hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Baking soda is an example of a
When did Commodore Matthew Perry of the U.S. Navy "open" Japan to U.S. trade? 1638 1853 1868 1912
what is 5y+2=1/2(ay+b) y=3
Please answer quick in the middle of a 14 question test
n/2+5=3 n/2 (as in fractions )
the salzburgers are most associated with time period in georgia history
What is the difference between an argument and persuasion? (English 1)
There are 5 red marbles, 8 blue marbles, and 12 green marbles in a bag. What is the theoretical probability of randomly drawing a red marble? 25% 20% 62.5% 41.7
each nephron has a slightly coiled tube that has a blank membrane?
Which statement best describes the explanatory powers of hypotheses and theories?