dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Carpet bombing was introduced during World War II.
what is the rate for 4 pounds in 20 years what is the unit rate for 1 year
Mandy is creating an outline for her research paper. What does she need to include in the outline?
Suppose that individuals 7 and 8 are pregnant with another daughter. Can you tell in advance whether she will be a carrier or will have the disease?
what was the result of the presidential election of 1800
Select the word that would best complete this sentence: It seems like all of Earth's unique qualities and dynamic processes are _____. unusual interconnected ex
Which of the following choices is not part of a grain? A. Germ B. Pectin C. Bran D. Husk
Why did so many Europeans want to come to live in the colonies?
The product of x and 2 is less than or equal to 4
A runner starts slowing down as she gets tired. At 10 seconds, she 8m/a, and slows down to 2m/a at 13 seconds. What is her acceleration.