jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Find the quotient -10d 4 e 3 f 5 ÷ 15d 2 e 2 f
which president was shot on july 2nd
I'm so stuck on this question please help me
All of the following may help reduce hypertension and its side effects except: A. limiting sodium intake B. eating lots of low-sodium vegetables and fruits C. e
What is the square root of 6
Which of the following is a germanic language? a. spanish b. italian c. french d. english
Quadrilateral DEFG is a rectangle. If DF = 2(x+5)-7 and EG = 3(x-2), find EG
In order for a boat to float, its weight must have a magnitude equal to the
ABC has vertices A(–3, –4), B(1, 5), and C(4,1). ABC is translated so that B’ is located at point (–3, 2). State the coordinates of A’ and C’, where ABC is the
The exact boundaries, limitations, and meaning of species is now known and agreed upon universally