bogdanagloriababiy bogdanagloriababiy
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.64. How much would it cost for 6
oranges?
HELP ASAP

Respuesta :

hanakocl28
hanakocl28 hanakocl28
  • 30-03-2021

Answer:

5.46

Step-by-step explanation:

3.64 ÷ 4 = $0.91

$0.91 x 6 = $5.46

It would cost $5.46 for 6 oranges.

Answer Link

Otras preguntas

definition of populism​
In the cuboid below, tan(A) = 3 tan(B) = 4 Work out the value of tan(C). If your answer is a decimal, give it to 1 d.p.
Use the data in the Stem & Leaf plot to answer the following questions. STEM LEAF 0|5 1|13 2|56 3|302 4|974 5|2 ​
Conrad is required to prepare a bath for his younger brother Alex, According to the advice got from his mother, the bath should be between 40⁰C and 42⁰C. He (Co
The parallel sides of a trapezium are 25cm and 11cm, while its nonparallel sides are 15cm and 13cm. find the area of the trapezium.
The other team has won all the matches in the tournament so far. But we win the match next week if we practice every day. (might/must)​
10. How many square pieces whose sides are 5 cm will be required to fit in a rectangular board of length is 30 cm and breadth is 15 cm?
The parallel sides of a trapezium are 25cm and 11cm, while its nonparallel sides are 15cm and 13cm. find the area of the trapezium.
Given question is in attachment
WILL GIVE BRAINLIEST IF FAST!! GIVE GOOD REVIEWS FOR CORRECT ANSWERS!