Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

How did the 1840 World’s Anti-Slavery Convention affect the women’s suffrage movement?
Combine like terms: 3t + 5 (3 + t) - 2t - 4
Why did the colonists resist the new taxes imposed on them?
How can estimating quotients help you to place the decimal correctly
what 2 events increase power output
In ΔABC, if the length of sides a, b, and c are 3.5 centimeters, 5.5 centimeters, and 6 centimeters respectively, what is m∠C to two decimal places
What can we do today as american citizens to protest laws that we consider unjust?
Many of the most important minor parties have been which kind of party
What fraction of a pound is each ingredient meat 0.35, vegetables 0.15, sauce 0.05, bread 0.05
How did Sargon's creation of an empire change the history of Mesopotamia