khadija10153
khadija10153 khadija10153
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 items cost $10.25 and all items are the same price, then one item cost

Respuesta :

ALB2025 ALB2025
  • 02-10-2020
Then one item costs 2.05
Answer Link
aem103 aem103
  • 02-10-2020

Answer: each item cost 2.05

Step-by-step explanation:

10.25 divided by 5 = 2.05

checking

2.05 times 5 = 10.25

Answer Link

Otras preguntas

What are nutrients? Give examples.​
HELP ASAP PLEASE Question 1 Part A What inference can be made about the "Using Our Imaginations" section in the Newsela article "Health Benefits of Reading, Wri
What does weekend whip means?
if g(x) = 3 - 2x find g(-1)​
A business function, like accounting and human resources, which moves information about people, products, and processes across the company to facilitate decisio
Schools, churches, public baths and Hagia Sophia were examples of
Leonard Bernstein says the rhythms and accents in folk music reflect what?
"The person that reads lives a thousands lives, a person who doesn't lives only one" - George R Martin. What do you think this means?
Given an "out" string length 4, such as "<<>>", and a word, return a new string where the word is in the middle of the out string, e.g. "<>".
A bag of marbles contains 3 red marbles, 7 blue marbles, and 5 orange marbles. If a marble is drawn from the bag and not replaced, then a second marble is drawn