leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Can you conclude that this parallelogram is a rectangle? Explain.
select each type of line of symmetry that the following figure has, if any. • vertical •horizontal •diagonal •none
what is a group of territories controlled by one ruler​
match the terms and definitions below. claim, irony, evidence, analysis, sarcasm​
I believe the answer is A. I and III only, however, I am not 100% sure.
If you are citing a book, make sure to click "website."O TrueO False​
Which would work best as a concluding sentence? A. Jaycee walked into high school with an air of superiority because he had been at the top of his class in m
Garrison Company uses the retail method of inventory costing. It started the year with an inventory that had a retail cost of $45,000. During the year, Garrison
Please select the word from the list that best fits the definition ocean current that cools the West Coast of the United States
I need help please ..